به‌روز رسانی IOTIVITYبا OCF

به‌‌روز رسانی OCF با IOTIVITYشامل امنیت افزوده و مدیریت ابری می‌شود!

IOTIVITY (OPEN CONNECTIVITY FOUNDATION) OCF، بزرگ‌ترین گروه استاندارد آزاد IOTدر دنیا است. این گروه طی سال‌های اخیر با نام OIC شناخته می‌شد. که هم اکنون نام آن تغییر کرده است. برای اینکه دستگاه‌های تولیدکنندگان مختلف قادر باشند تا به‌طور امن ویکپارچه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، OCF به ایجاد مجموعه‌ای از مشخصات و پروتکل‌های باز پرداخته است. صرف‌نظراز تولیدکننده، سیستم عامل و چیپست (CHIPSET) دستگاه‌های پایبند به مشخصات OCF، به‌راحتی با یکدیگر کار می‌کنند.

تاکنون به شکل‌گیری OCF کمک‌های زیادی شده است؛ زیرا اعتقاد شدیدی به چشم‌انداز و پتانسیل این استاندارد باز وجود دارد. علیرغم فرصت‌ها و وعده‌های IOT در اتصال دستگاه‌های موجود در خانه و سازمان‌ها،رقابت میان استاندارهای باز و پروتکل‌های شرکتی، موجب کُند شدن روند انطباق ونوآوری در این زمینه شده است. همانندW3C که استانداردهای شبکه جهانی وب را مدیریت می‌کند،IEEE  (موسسه برق و الکترونیک) به برقراری استانداردهایمهندسی برق وUPU به برقراری کدپستی جهانی می‌پردازند. استانداردسازی می‌تواند با توافق برروی پروتکل‌هایی که در حرکت رو به جلو صنایع و جهان مؤثر هستند، به تحکیم صنایع وفرصت‌زایی کمک کند.

در همین راستا OCF، به‌روز رسانی ویژگی‌های IOTivity را اعلام کرده است. که در آن دستگاه‌های بیشتری در خانه‌ها هوشمند هستند که به آنها اجازه می‌دهدبا یکدیگر ارتباط برقرار کنند. ویژگی‌های ۲٫۰ OCF شامل ویژگی‌های ابری جدیدی می‌شود که به کاربراننهایی اجازه می‌دهد دستگاه‌های هوشمندشان را از بیرون خانه کنترل کنند و یک لایهامنیتی مناسب برای عملکرد متقابل در اکوسیستم خود که بیش از ۴۰۰ عضو‌ دارد، به‌وجود آورده است.

این به‌روز رسانی، دو سالپس از اینکه OCF،نخستین ویژگی‌های IOTivityرا منتشر کرد، انجام شد. IOTivity در زمان خودش با استانداردهایAllSeen Alliance’s AllJoyn رقابت می‌کرد. این دو گروه در سال ۲۰۱۶ادغام شدند و هردو استاندارد متقابل را پدید آورده‌اند.

هیئت مدیره گسترش یافته OCF شامل اعضایی از «آریس اینترنشنال»،«کیبل لبز»، «کنن»، «سیسکو سیستم»، «جی‌ ای دیجیتال»، «هایر»، «اینتل»، «ال‌جیالکترونیک»، «مایکروسافت»، «الکترولوکس»، «کوالکوم»، «سامسونگ الکترونیک» و «تکنیکالر.اس.ای» می‌شود.

به‌ تازگی OCF اعلام کرده‌است که هایر، الکترولوکس، سامسونگ و ال‌جی الکترونیک قصد دارند محصولات مجهز بهIOT (هوشمند) خود را درسال ۲۰۱۹ روانه بازار کنند.

استاندارد IOTivity برایبرطرف کردن یکی از بزرگ‌ترین موانع خانه هوشمند طراحی شده و باعث می‌شود که همه دستگاه‌هابدون نیاز به چند خانه هوشمند با یکدیگر کار کنند. ایجاد طرح‌ها و داده‌های استانداردکه می‌توانند دستگاه‌های متصل و جزییات اتصال آنها به دستگاه‌های دیگر را توصیفکند، باعث انجام این کار می‌شود. بنابراین دستگاه‌های هوشمند تأیید شده می‌توانند اطلاعاتیرا به سایر دستگاه‌های که در خانه‌های دیگر هستند، انتقال دهند و توسعه‌دهندگان راقادر به راه‌حل‌سازی برای ارتباط میان ـ برندی و میان ـ شبکه‌ای و خانه‌های هوشمندسازد.

اولین تکرار استاندارد IOTivity از کمبود ویژگی‌هایامنیتی رنج می‌برد و روی دستگاه‌های کوچک‌تری که قدرت فرایندی پایین‌تری داشتند،پشتیبانی نمی‌شد. نسخه ۲٫۰ شامل نسخه IOTivityLite می‌شود که قابلیتاجرا روی طیف گسترده‌تری از دستگاه‌های کوچک را دارد.

در حال حاضر IOTivity جمعاً۱۱۵ نوع دستگاه (از وسایل آشپزخانه تا سیستم‌های صوتی و نورپردازی) را پوشش می‌دهد.

مدل امنیتی زیرساخت اصلی جدید استاندارد، تشخیص تأییدیه IOTivity دستگاه‌ها را آسان‌تر می‌کند که بنابر اظهارات OCF باعث قوی‌ترشدن امنیت متقابل میان دستگاه‌های مورد تأیید خواهد شد. در سامانه IOT (www.staceyoniot.com) نوشتهشده است که ویژگی امنیتی، چگونگی ذخیره شدن داده‌ها یا انتقال میان دستگاه‌ها رامدیریت نمی‌کند.

IOTivity، بخشی از حرکت رو به جلو وگسترده‌‌ای است که بسیاری از عوامل اینترنت اشیا را استاندارد می‌کند و به‌کارگیریآن مشکلاتی را که در هوشمندسازی خانه وجود دارد، برطرف خواهد کرد. آمازون و شرکت‌هایدیگر با ایجاد اکوسیستم‌های دستگاه‌ها و دسترسی به هاب هوشمند برای تسلط بر خانههوشمند با هم رقابت می‌کنند. استاندارهایی مانند IOTivity از OCF و Thread به‌دنبالساده‌سازی دنیای همیشه پیچیده و اکوسیستم خانه هوشمند از طریق ارائه ارتباطات و پلت‌فورم‌کشف دستگاه‌هایی که میان دستگاه‌های مختلف کار می‌کنند، هستند.

همچنین در سامانه IOT بیان شده است؛ عدموجود برنامه تطابقی جامع در این صنعت و رشد بدون محدودیت اینترنت اشیا، باعث عریض‌ترشدن شکاف به‌وجود آمده و چالش‌های سازگاری می‌شود و پتانسیل اینترنت اشیا را برایمشتریان، سازمان‌ها و کاربران خودروها محدود می‌سازد.

OCF، در تلاش است که با معرفی مدلامنیتی زیرساخت اصلی استاندارد پیشرفته و بهبود توانایی‌های مدیریتی ابری، این شکافرا ببندد و آینده‌ای بسیار ایمن و اکوسیستم متقابل به‌وجود آورد که در آن تولیدکنندگان می‌توانند با هم کار کرده و ارتباط برقرار کنند. همچنین استانداردی یکپارچه برایتوسعه‌دهندگان، کاربران نهایی و کسانی‌که در این حوزه فعالیت دارند، ایجاد کنند.

fiercewireless.com

 microsoft.com

mehansmart

مترجم:
https://hezarjaribi.com/

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *